Bant Kantarı

Bant Kantarı

Quota
Bant Kantarı

Bant Kantarı

Ülkemizde ilk bant kantarı üreten firmayız. Tasarımları tamamen firmamıza ait olan bu ürünler, katı hammaddelerin bant üzerinde taşınırken tartılmasını sağlar. Akışkan maddenin cinsine, büyüklüğüne göre değişiklikler içerir. Bantın yapısı da uygulamaya göre değişir. Özellikle bugüne kadar ürettiğimiz ürünlerin büyük bir çoüunluğu Çimento sektörüne verilmiştir.

 

Bugün geldiğimiz noktada, hemen hemen hedeflerimizin tamamına eriştik inancındayız. Başarı çıtamızı daha yukarıya çıkarmaya çalışıyoruz. 38 yıla yakın mazimizde doğal olarak bir çok konuda  “İLK” lere soyunduk. Bizden önce o konuda bir Türk firmanın ürünü veya sistem çözümü yok iken, firmamıza güvenerek, ülkemiz teknik kadrolarının bu şansı bize tanımaları sonucunda bir çok konuda “İLK”leri gerçekleştirdik. Kuruluş yılımız olan 1976 ve hemen arkasından gelen yılların özellikleri itibariyle baktığımızda, Elimko önemli bir misyona soyunmuştur.

 

Yerli üretime doruk noktada ihtiyaç duyulan bir dönemde doğduk. Başarımızda ilkeli hareket etmemizin önemi büyüktür. Bir firmanın bir takım ilkeleri olması gerekir. Bu ilkeler misyon, vizyon, strateji, kurumsal yapı, sistem gibi kavramlardır. Vizyonumuz, daha küresel bakabilmek, dünyaya açılmak, AB ülkeleri ve diğer dünya ülkelerinde kendini kabul ettirebilecek güce sahip olmaktır. Kendi teknolojisini üreten ve üretilen teknolojileri en iyi şekilde uygulayan bir firma olmaktır. Küreselleşmenin gerektirdiği verimliliği yakalamaktır.

 

Elimko’nun misyonu ise; ciddi-titiz-tutarlı özelliklerimizle “Otomatik Kontrol’da Güvenilir İsim” olarak kaliteli üretimler yapmak, mekanik aksamlar dahil, komple sistem taahhüt projeleri gerçekleştirmek, güvenilir bir satış sonrası teknik destek vermektir. Kurulduğumuzun ikinci yılından itibaren “Otomatik Kontrol’da Güvenilir İsim”   sloganını kullanmaya başladık.

 

Bant Kantarı fonksiyonu nedir?

Katı maddeler bir noktadan diğer bir noktaya konveyor bantlarla taşınır. Yani hareket söz konusudur. Hareketli tasima yapilan bu bantların altlarina yük hücreleri yerleştirilir ve katı madde bant üzerinde harekt halinde iken tartılır. Bu slogan hem iş yaptığımız firmalara güven veriyor, hem de biz bu sloganı tekrar ede ede kendi içimizde ülkemiz endüstrisine karşı ciddi bir sorumluluk hissediyoruz.  Son 20 yıldır bu slogan artık,  ‘‘Otomatik kontrol sistemleri ve komple anahtar teslimi sistem taahhüt projelerinde güvenilir isim“  halini almıştır. 38 senelik mazimizde bu misyonumuz ve vizyonumuz paralelinde çok önemli projelere imza atılmıştır. Elimko, bugün 52 ülkeye direk ve 100 den fazla ülkeye dolaylı olarak ürün ve komple sistem satan bir firma olmuştur. Sıcaklık, basınç, ağırlık, debi, seviye, rutubet  gibi proses parametrelerinin ölçü, kayıt, kontrol cihazları,  çevirici, tarayıcı, data toplama istasyonları gibi diğer cihazlar, bu cihazlarla kullanılan termokupl, resistans termometre, seviye, rutubet gibi sensörler, ağırlık konusunda bant kantarları, dozaj bantları, torbalama kantarları, silo, bunker, platform tipi ağırlık ölçme üniteleri, pnömatik nakil sistemleri üretmektedir. Özellikle bir çok ürünü ile “Yenilikçilik” ve “Yaratıcılık” ödülleri almıştır. Bu cihazlarımızdan birisi de teknolojik bir çok yeniliklere önderlik yapan “Kağıtsız Kayıt Cihazı”dır.

 

Bant Kantarı rekabeti için neler söylenebilir?

 

Hem yurt dışı, hem de yurt içi çok çeşitli firmalar üretim yapmaktadır. Firmamız en güvenilir üretim yapanların başında gelmektedir. Pazarda genelde dis firma olarak Alman firmalari ve İtalyan firmalari gelmektedir. İç piyasada ise firmamız ilk sirada yer almaktadir. Ayrıca fabrikalarımızın, özel amaçlı tasarım gerektiren bir çok mekanik aksamları da güvenilir bir şekilde fabrikamızda üretilmektedir. Yine çok uzun yıllardır, mekanik aksamları dahil, komple anahtar teslimi tesis taahhüt işlerinde firmamız Elimko,  başarıdan başarıya koşmaktadır. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında “Ham Madde Hazırlama”, “Ham Madde Taşıma, Depolama” sistemlerinde dünya çapında referanslara sahip olmuştur. Kendi mühendislik birikimlerini kullanarak,  tek başına veya zaman zaman Avrupalı müteaahit kuruluşlarla ortak, Katar, Dubai, Yemen, Kuveyt, Azarbaycan, Irak, İran, Cezayir gibi Orta doğu, Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerinde komple anahtar teslimi çok önemli tesisler kurmuştur. Rusya’da, Bulgaristan’da, Şişe Cam sektörüne kurduğumuz sistemler ülkemiz müteahhitlik sektörünün yüz akıdır.Otomatik kontrol konusunda ki bilgi birikimlerimiz ile son yıllarda girmiş olduğumuz “Akıllı Sera Otomasyon Sistemleri”nde de çok önemli referanslar oluşmuştur. Bu konuda da çalışma prensipleri, teknik fonksiyonları ile, tasarımları tamamen Elimko’ya özgün “İklimlendirme Üniteleri” ve “Sulama-gübreleme Üniteleri” Tarım sektörünün hizmetine sunulmuştur.